Canlı yayın denildiğinde aklımıza ilk ne geliyor, televizyonlar mı? Eskiden öyle olabilirdi fakat şimdi kesinlikle öyle değil. Canlı yayın uygulamaları sayesinde artık herkes elinde bir canlı yayın aracı taşıyor. 2016 yılında en çok hangi canlı yayın uygulaması kullanılacak gelin beraber bakalım.

Periscope: Markalar kendi hedef kitlesi ile etkileşim için Periscope’un fırsatlarından yararlanmaya çoktan başladı. Twitter’ın canlı streaming uygulaması, Mart 2015 yılındaki lansmanından bu yana oldukça popüler olmuştu. Periscope da aynı yoldan ilerliyor. Canlı yayın uygulaması olarak oldukça popüler olan bu kanal sayesinde kişiler canlı yayın gerçekleştikten 24 saat sonra bile bu videoları görüntüleyebiliyor. Özellikle şirketler kendileri için en önemli olaylara gerçek zamanlı erişim sağlayarak kendi tüketicileri ile bağlanmak için kullanabiliyor.

Facebook Live: Sosyal medya platformu Facebook 2015 Ağustos’ta Facebook Live’i yayınlayarak Twitter’ın yolunu izledi. Dayanak yine aynı fakat bu uygulama sadece doğrulanmış sayfalar ya da topluma mal olmuş kişiler tarafından kullanabilmekte. Ünlüler ya da doğrulanmış sayfalar takipçileri için bir canlı yayın başlatıp kişiler bu yayına yorum yapabilir. Daha sonra içerik kayıt altına alınarak kalıcı hale getirilebilir.

Snapchat: Bu video mesajlaşma uygulaması, kullanıcılara fotoğraf ve video çekimi için izin veriyor. Çekilen bu videolar takipçilerin sayfalarına mesaj olarak gönderilebiliyor. Fakat Snapchat’teki asıl mesele bu içeriklerin saniyelik görüntülenebilir olması sonrasında siliniyor çünkü. Yine de çevrimiçi topluluklar ile bağlanmak isteyen markalar için çok etkili bir araç.

Meerket: Özellikle iPhone kullanıcıları için tasarlanmıştır, Meerkat Twitter hesapları ile bağlayan bir kullanıcı dostu canlı video akışı uygulamasıdır.

YouTube Live Events:  YouTube canlı video akışı uygulaması Youtube Live Events uygulamasını yayınladıktan sonra inanılmaz kullanılmaya başlandı. Kullanıcılar canlı video yayını yapabiliyor ve bunu kendi dinleyicilere sunabiliyor.

Blab: Birçok yeni canlı yayın uygulaması arasında farklı yapısıyla dikkat çeken Blab, aynı anda birden fazla kişinin anonim olarak birbiriyle konuşarak canlı yayın yapılabilmesini sağlıyor.