Neymiş bu Pokemon Go arkadaş dediğinizi duyar gibiyiz? Yeni bir çılgınlık, yeni bir delilik. Tam bir madness hali. İnsanlar dışarıda pokemon avlıyor, pokemonla yatıp pokemonla kalkıyor. Oyun hakkında atılan tweetler ise yüzleri gülümsetiyor. Peki, bir oyun nasıl bu kadar popüler olabilir? Tüm oyun uygulamaları ile karşılaştırıldığında oldukça farklı bir işleyişi olan bu oyunun bu kadar tutması onu farklı kılan özellikleri olabilir mi? Belki de. Gelin tüm özelliklere beraber bakalım.

Tüketici odaklı: Bir akıllı telefon sayesinde herkesin giriş yapabileceği bir oyun olmasının yanında karmaşık ya da pahalı bir ekipman gerekmiyor bu oyun için. Tek yapmanız gereken dışarı çıkmak ve aramak.

Ulaşılabilirlik: Onları her yerde görebilirsiniz, her yerde bulabilirsiniz. Zamanında televizyonda izlediğiniz karakterleri sokakta görmek sizi heyecanlandırıyor değil mi?

Sosyal Unsur: Tamamıyla sosyalsiniz. Pokemon Go, gerçek dünyada insanları bir araya getiriyor. Sosyal etkileşim ruhunu aniden değiştiren bu oyun, var olan tüm değerleri ters düz ediyor ve gerekli paylaşımların gerçek hayatta oluşmasını sağlıyor.

Virallik: Kulaktan kulağa dolaşan bir reklam ağına sahip olması bu oyunu bu kadar değerli kıldı. İnternet dünyasında bu kadar hızlı yayılması oyunu bir anda popüler hale getirdi. Bunun nedeni ise kişilerin bu oyun ile bir bağ kurması idi.

Tüm markaların Pokemon Go oyununun bu kadar sevilmesinin nedenlerine çok iyi bakması gerekir. Reklam verenler ve içerik geliştiriciler bu oyunu  kendi hikaye optimize edebilmeleri  için bu fenomenin patlamasından aslında çok şey öğrenebilir.