Slogan yaratmanın da tavsiyesi mi olurmuş canım? Bu bir reklamcılık yeteneğidir dediğinizi duyar gibiyiz. Fakat durum aslında biraz da çalışmaktan geçiyor. Neden mi? Çünkü bize bazı istatistiksel bilgiler gösteriyor ki yinelenen kelimelerin akılda kalıcılığı diğer kelimelere oranla daha yüksek.

Zihnimizde bulunan 10 milyar nöron sayesinde birbiri ile ilişkili sesleri daha kolay anlayabiliyor ve zihinde birtakım ilişkiler kurabiliyoruz.

Marka sloganları da için de aynı şey geçerli aslında. Reklam sloganlarının hatırlanmasını saplayacak 5 teknik var. Bakalım sizin için de işe yarayacaklar şeyler var mı?

Kafiye: 1999 yılında, Advertising Age’ın 20’nci yüzyılın en iyi altıncı sloganı olarak derecelendirdiği Amerika’nın en önde gelen kahve markası Maxwell House’ın sloganı “Good to the last drop”  kafiyesi ile akılda kalmanın yolunu bulmuştu. Şu anda var olan tüm Türk markalarının da sloganına baktığınızda karşınıza mutlaka kafiye çıkacaktır.

Aliterasyon: Ses yinemelesi olarak adlandırılan aliterasyon aslına bakarsanız şu an dünyanın birçok markasının kullandığı bir şey. Onlar hangileri mi? Coca Cola, Paypal, Range Rover, Donkin Donuts vb.

Tekrar: FedEx yıllar önce diğer kargo şirketleri ile fiyatlarını düşürerek yarışmak istedi. Fakat bu şirketin milyonlarca zarar etmesinden başka hiçbir işe yaramadı.  Daha sonra odak noktasını daralttı ve  “bir günde teslim” ile markayı başka bir yere konuşlandırdı ve When it absolutely, positively has to be there overnight sloganı ile büyümesini devam ettirdi.

Tersine çevirme: “Sadece adam gibi bir adam hassas bir tavuk yetiştirebilir.” demişti zamanında Perdue Farms’ın sahibi daha sonra “Benim tavuklarım sizlerden daha iyi besleniyor.” diyerek ile son noktayı koymuş ve çiftliğin bir marka olma yolunda hızla ilerlemesini sağlamıştı.

Çift anlamlılık: Çift anlamlılığın en iyi kullanıldığı sloganlardan birisi belki de en iyisi Diamond is forever. “Pırlanta sonsuza kadar…” Pırlanta en dayanıklı taşlardan biridir ve aşk ile birleştirilmiştir. Hem aşkınız hem de pırlantanız sonsuza kadar sizinle olsun.

Bu beş tavsiye ile siz de iyi bir slogan yaratabilir misiniz? Bizce denemekte fayda var 🙂